Jak zniwelować uczucie drapania w gardle?

Jak zniwelować uczucie drapania w gardle?

Uczucie drapania zazwyczaj towarzyszy nam jesienią i zimą. Jednak nie zawsze tak bywa. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak można się jej pozbyć? O tym w poniższym artykule.

Uczucie drapania w gardle – przyczyny

U większości osób dolegliwość ta pojawia się jesienią i zimą, gdy wirusy i bakterie mają wzmożoną aktywność. Jednak nie jest to reguła. Nieprzyjemne drapanie może być przyczyną wysuszenia błon śluzowych. Dochodzi do tego głównie u osób, które dużą mówią na przykład u nauczycieli, lektorów czy wokalistów. Ponadto do drapania w gardle może przyczynić się długotrwałe zażywanie antydepresantów a nawet leków na serce. Kolejnym powodem nieprzyjemnego łaskotania w gardle może być alergia, palenie papierosów jak również zanieczyszczone powietrze. To tyle, jeśli chodzi o mało niepokojące przyczyny. Jednak drapanie w gardle może być objawem poważnych chorób takich jak:

 • nadciśnienie płucne,
 • choroby serca,
 • rak płuc i oskrzeli,
 • astma,
 • niewydolność krążenia,
 • refluks.

Jak widać pozornie mało znaczące drapanie w gardle, może oznaczać poważny problem, który – jeśli się utrzymuje – powinno się zbadać. Zakładając jednak, że uczucie drapania w gardle spowodowane jest jedynie zanieczyszczonym powietrzem lub częstym mówieniem, można samemu pozbyć się tej dolegliwości. Jak?

Domowe sposoby są najlepsze

Nasze babcie wiedzą najlepiej, jak przeciwdziałać drapaniu w gardle. Ich herbatki potrafią zdziałać cuda. Ale co się w nich znajduje? Popularny w tej kwestii jest tymianek. To popularna przyprawa ma silne działanie przeciw zapalne, przeciwbakteryjne oraz wzmacniające odporność. Jest niezwykle przydatny w walce z suchym kaszlem, który często jest następstwem nieprzyjemnego swędzenia w gardle. Ale tymianek to nie jedyny składnik leczniczych herbatek naszych babć. Poniżej kilka z nich:

 • lipa,
 • lukrecja,
 • koper włoski,
 • kwiaty malwy,
 • kwiaty rumianku.

Prócz ziołowych herbat, chyba każdy z nas, jako dziecko, dostawał do wypicia – dla większości ludzi okropny – syrop z cebuli lub napój z mleka, czosnku i miodu. Dziś jednak mamy coraz mniej czasu. Nie każdemu chce się bawić w zaparzanie ziół czy gotowanie mleka z czosnkiem. Ogromnie przydatne okazują się suplementy diety takie jak Floradix Gardło.

Suplementy diety – często niedoceniona siła

Wiele osób sceptycznie podchodzi do suplementów diety. Rzeczywiście wiele produktów dostępnych na rynku kosztuje zupełnie nieadekwatnie do jakości. Nierzadko zdarza się, że niektórzy równocześnie przyjmują kilka produktów, ponieważ nie mogą znaleźć jednego, pasującego do wszystkich potrzeb. Jednak sprawdzone i naturalne suplementy mogą bardzo wspomóc pracę naszego organizmu. W kwestii suchości i drapania w gardle warto postawić na suplementy zawierające między innymi tymianek oraz lipę.

Jednym z takich wartościowych suplementów diety jest Floradix Gardło. Zawiera on naturalne składniki. Ziołowe wyciągi z tymianku, kopru włoskiego, lipy, kminku oraz olejki eteryczne przyczyniają się do wytwarzania większej ilości śluzu mającego ochronny wpływ na drogi oddechowe. Produkt ten działa również nawilżająco i znieczulająco na podrażnioną śluzówkę gardła. Stosuj Floradix Gardło i zapomnij o suchym i drapiącym gardle.