Suplementy diety dodawane do posiłków - Sprawdź, dlaczego warto!

Suplementy diety dodawane do posiłków - Sprawdź, dlaczego warto!

Żeby nasz organizm mógł właściwie funkcjonować, potrzebuje wielu mikro i makro elementów. Niestety, nie wszystkie z nich potrafimy wytwarzać sami. Co więcej, wiele osób ma problem z wchłanianiem niektórych z nich. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w suplementy diety.

Czego nasz organizm potrzebuje?

Około 4% masy naszego ciała stanowią mikro i makro elementy. Składa się na nie 46 składników mineralnych, z czego aż 30 to pierwiastki niezbędne do życia. Powiedzmy trochę o samym podziale na mikro i makroelementy. Dotyczy on zapotrzebowania organizmu na te organizmy. Dzienne zapotrzebowanie na makroelementy wynosi ponad 100 mg, natomiast na mikroelementy – pierwiastki śladowe, nie przekracza 100 miligramów.

Makroelementy

Makroelementy to:

 • fosfor,
 • sód,
 • wapń,
 • chlor,
 • potas,
 • magnez.

Wszystkie są bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego układu naszego organizmu. Na przykład magnez – jeden z najważniejszych pierwiastków jest niezbędny do budowy zdrowych i mocnych kości. Odpowiada również za procesy widzenia, termoregulacji, przekazywania informacji między mięśniami i nerwami oraz za przemianę materii. Ma także działanie przeciwstresowe i przeciwstarzeniowe. To nie jedyne jego zadania. Inny ważny makroelement to fosfor. Jest niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji zębów i kości oraz równowagi kwasowo- zasadowej.

Mikroelementy

Choć nie potrzebujemy ich tak wiele bez mikroelementów niemożliwy jest prawidłowy rozwój i utrzymywanie funkcji życiowych. Są niezbędne między innymi do przebiegu procesów tkankowych. Stanowią także bardzo ważny element budulcowy komórek. Znajdują się one także w różnych enzymach i hormonach. Zaliczamy do nich:

 • żelazo,
 • cynk,
 • miedź,
 • mangan,
 • molibden,
 • jod,
 • fluor,
 • chrom,
 • selen

Który z tych elementów jest najważniejszy? Każdy ma istotną funkcję, jednak jednym z kluczowych mikroelementów jest żelazo. To kluczowy składnik hemoglobiny. Bierze udział w tworzeniu erytrocytów w szpiku kostnym. Potrzebujemy go także do produkcji wielu enzymów i białek oraz do syntezy DNA. Chcesz mieć dobrą odporność? Również do tego żelazo jest niezbędne. Ponadto pierwiastek ten uczestniczy w budowie skóry, włosów i paznokci.

Jak dbać o odpowiedni poziom makroelementów w organizmie?

Przede wszystkim poprzez właściwą, bogatą w nie dietę. Dziś ludzie mają mało czasu, jednak warto przeznaczyć go trochę więcej na zaplanowanie zdrowej diety. Tak naprawdę mało jest produktów, z których powinniśmy całkiem zrezygnować. Nie mówimy oczywiście o Fast-foodach czy przetworzonych słodyczach i tym podobnych. Nasz organizm potrzebuje równie mocno warzyw, owoców, mięsa i nabiału, co produktów zbożowych, ryb i tak dalej. Najlepiej zachowywać w diecie bilans. Co jeść, aby mieć odpowiednią ilość makroelementów w organizmie? Powiemy o kilku z nich. Wapń znajdziemy w żółtych i białych serach, jajach, mleku, roślinach strączkowych, orzechach i mięsie. Duże ilości magnezu zawierają orzechy, kakao, szpinak czy produkty pełnoziarniste. Lubisz banany i często je jadasz? W takim razie najprawdopodobniej nie brakuje ci potasu. Znajdziesz go także w burakach, kapuście, awokado czy ziemniakach.

Co jeść, by nie zabrakło mikroelementów?

Opisane wcześniej żelazo znajdziemy w produktach takich jak: mięso – szczególnie podroby i czerwone mięso, orzechy, krewetki, jaja, pokrzywa, twaróg, mleko, rośliny strączkowe, brokuł, szpinak, ryby. Jednak co ważne, aby najlepiej przyswajać ten pierwiastek, warto go łączyć z witaminą C. Dlatego przydatne jest korzystanie z suplementów diety, takich jak Floradix Żelazo. Duże ilości cynku zawierają jajka, chude mięso, produkty pełnoziarniste, mleko i owoce morza. Miedź dostarczamy do organizmu jedząc orzechy, rośliny strączkowe, drób, małże, ryby i kaszę gryczaną.

Suplementy diety dodawane do posiłków wiele dają!

Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie pierwiastki są łatwo przyswajalne. Wiele z nich do najlepszego przyswojenia potrzebuje poszczególnych witamin, inne tłuszczy i tak dalej. Dlatego warto suplementować produkty, takie jak Floradix Żelazo do posiłków. Floradix zadba o to, by twój organizm miał wystarczającą ilość żelaza, a zażyty ze zdrowym posiłkiem najlepiej się wchłonie.