Rola witamin w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej u dzieci

 

Zdrowa jama ustna jest niezbędna do dobrego samopoczucia i zdrowia ogólnego. Ważna jest nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, ale również zbilansowana dieta, bogata w witaminy i wapń. Witaminy i wapń odgrywają kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Wpływają na zdrowie szkliwa, zębiny i kości. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej kilku witaminom a także wapniowi i zobaczymy, jakie znaczenie mają one dla utrzymania zdrowej jamy ustnej u dzieci.

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do produkcji zębiny, która jest wewnętrzną warstwą zęba. Zębina jest twarda, ale nie tak twarda jak szkliwo. Niedobór witaminy A może prowadzić do kruchości szkliwa i zębiny, co zwiększa ryzyko próchnicy i złamań zębów. Co więcej, witamina A pomaga w utrzymaniu zdrowia dziąseł. Jej niedobór może prowadzić do zapalenia dziąseł. Jakie produkty są dobrym źródłem witaminy A? Między innymi: marchew, dynia, szpinak, brokuły, owoce tropikalne, ale także produkty mleczne czy podroby zwierzęce.

Witamina C

Witamina C pomaga w produkcji kolagenu, który jest podstawowym składnikiem szkliwa. Niedobór witaminy C może prowadzić do osłabienia szkliwa, co zwiększa ryzyko próchnicy i złamań zębów. Ponadto, witamina ta pomaga w gojeniu się ran i zapobieganiu infekcjom. Dlatego ma tak duże znaczenie dla dziąseł. Przez niedobór witaminy C mogą pojawić się trudności z gojeniem ran przy dziąsłach, a to zwiększa ryzyko zakażeń. Dobrym źródłem witaminy C są m.in.:

  • cytrusy,
  • owoce jagodowe – szczególnie czarna porzeczka,
  • warzywa kapustne – kapusta, brukselka, kalafior, brokuły,
  • papryka,
  • natka pietruszki,
  • ziemniaki.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Niedobór witaminy D może prowadzić do osłabionej budowy kości, w tym zębów. Aby zapewnić dzieciom odpowiednią podaż witaminy D, należy zadbać o to, aby ich dieta była bogata w produkty, które są dobrym źródłem tej witaminy. Dlatego do diety warto wprowadzić tłuste ryby, jaja, wątróbkę czy produkty mleczne. Warto też sięgnąć po suplementy diety, takie jak Floradix Kindervital. Sprawdzi się on szczególnie u dzieci, które są niejadkami.

Wapń

Wapń, choć nie jest witaminą, to koniecznie powinien mieć swoje „5 minut” w tym artykule. Dlaczego? Ponieważ jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów. Pomaga w utrzymaniu ich prawidłowej struktury i wytrzymałości. Niedobór wapnia może prowadzić do rozwoju próchnicy, zapalenia dziąseł i osteoporozy. Jakie produkty warto spożywać, aby zadbać o odpowiednią podaż wapnia? Na pewno orzechy, nasiona i pestki, niektóre nasiona roślin strączkowych, warzywa z rodziny kapustnych, a także niektóre zboża. Dobrym źródłem wapnia są także produkty mleczne, a dla osób na diecie wegańskiej, mleko roślinne wzbogacane wapniem.

Jak zapewnić dzieciom odpowiednią podaż witamin i wapnia?

Aby zapewnić dzieciom odpowiednią podaż witamin i wapnia, należy zadbać o to, aby ich dieta była urozmaicona, bogata w owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ryby, produkty mleczne, jaja, chude mięso. A co, gdy dziecko jest niejadkiem? Może warto zadbać o ciekawe podanie posiłku? Wielu rodziców stara się na talerzu układać różne buźki, postacie. Często dzieci są wtedy chętniejsze do jedzenia. Warto również zastanowić się nad suplementacją. Naturalne produkty, takie jak wspomniany wcześniej Floradix Kindervital mogą być bardzo pomocnym dodatkiem do zbilansowanej diety.

Floradix Kindervital to suplement, który zawiera witaminy: A, B6, B12, C, D i E, B1, B2 i niacynę. Ponadto, zawiera tak potrzebny dla utrzymania zdrowej jamy ustnej wapń. Jego owocowa formuła występuje w formie płynnej, dzięki czemu zawarte w nim składniki odżywcze są łatwiej przyswajalne, a dzieci chętniej ją spożywają. To produkt bezglutenowy, odpowiedni także dla wegan. Nie zawiera sztucznych barwinków i konserwantów. Zadbaj o zdrowe zęby i dziąsła swojego dziecka z pomocą Floradix Kindervital!