Ksylitol, Erytrytol - Zdrowe I Tanie Zamienniki Cukru

Ksylitol, Erytrytol - Zdrowe I Tanie Zamienniki Cukru

Produkty ,,fit”, „eko” i „light” stają się coraz bardziej pożądane. Jest wielu producentów, którzy oferują nam tego typu towary. Z każdym dniem stajemy się bardziej świadomi tego, jakich produktów używamy oraz jaki mają wpływ na nasz organizm.

Biały cukier – nie zaleca się używać go w nadmiarze. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie spożywania kawy lub herbaty bez niego. Ksylitol i erytrytol – alternatywa dla białego cukru. Który z nich warto wybrać?

Ksylitol i erytrytol – właściwości prozdrowotne

Ksylitol nazywany jest inaczej cukrem brzozowym. Może być pozyskiwany, tak jak sama nazwa wskazuje z brzozy, również z malin, kukurydzy lub śliwek. Cukier ten jest ceniony przez stomatologów. Posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwdrożdżycowe. Ponadto jest doskonałym probiotykiem.

Erytrytol natomiast otrzymywany jest ze skrobi kukurydzianej lub pszenicy. Jest cenionym, bardzo zdrowym słodzikiem. Nie jest jednak tak słodki, jak biały cukier. Erytrytol jest ceniony także ze względu na niski indeks glikemiczny. Dzięki temu świetnie sprawdza się dla cukrzyków. Erytrytol podobnie jak ksylitol posiada właściwości przeciwgrzybicze. Jest również świetnym antyoksydantem – chroni komórki przed wolnymi rodnikami.

Zamienniki cukru – co o nich powinniśmy wiedzieć?

Kaloryczność

Ksylitol jest aż o 40% mniej kaloryczny niż biały cukier. Jeśli chcemy wybrać produkt niekaloryczny, to nasz wybór powinien paść na erytrytol. Jego kaloryczność wynosi zero.

Słodkość

Ksylitol ma taką samą słodkość jak biały cukier, natomiast drugiego zamiennika stanowi do 80% słodyczy cukru zwykłego.

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny cukru brzozowego wynosi 13. Erytrolu niemalże 0.

Jest wiele korzyści ze spożywania zarówno ksylitolu jak i erytrytolu. Ciężko stwierdzić, który z tych produktów lepiej jest stosować. Wszystko zależy od nas i naszych upodobań. Jednym osobom będzie przeszkadzała mniejsza słodkość erytrytolu. Natomiast dla innych wyższa kaloryczność ksylitolu będzie sprawiała, że sięgną po drugi słodzik. Aby wiedzieć, który z tych produktów będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, warto spróbować obydwu. Zachęcamy do zakupu erytrytolu oraz ksylitolu, który polecany jest przede wszystkim cukrzykom i osobom odchudzającym się.

Ksylitol oraz erytrytol z naszego sklepu znajdziesz tutaj.