BÓL gardła spowodowany alergią – czy to możliwe?

BÓL gardła spowodowany alergią – czy to możliwe?

Dolegliwości ze strony gardła to nieprzyjemne odczucia w obrębie przełyku – potrafią być niezwykle uciążliwe, szczególnie gdy dotyczą małych dzieci. Bardzo często objawy bólowe gardła to syndrom infekcji – wirusowej lub bakteryjnej. Czy jednak zawsze? Czy ból gardła może być wywołany alergią? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nim radzić, zwłaszcza u dzieci?

Alergiczne zapalenie gardła – jak się objawia?

Rzeczywiście, nie każdy ból gardła oznacza infekcję! Bardzo często czynnikiem wywołującym ból gardła jest alergia! Alergiczne zapalenie gardła to stan zapalny, który daje wiele nieprzyjemnych, zbliżonych do infekcji objawów. Są to między innymi ból gardła, świąd, uciążliwe drapanie. Dolegliwości te dają na tyle nieprzyjemne odczucia, że pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarskich nie wiedząc, jak sobie pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Podczas badania okazuje się, że zaczerwienieniu, pieczeniu i bólowi towarzyszy również obrzęk błony śluzowej. Oczywiście, aby w stu procentach potwierdzić stan alergiczny i zapobiegać dolegliwości w przyszłości, należy skontaktować się z alergologiem, który wykona odpowiednie testy i pomoże ustalić leczenie długoterminowe, a przede wszystkim ustali, jakie produkty/czynniki należy wyeliminować z życia codziennego. Czy alergiczne zapalenie gardła należy bagatelizować, czy leczyć? Jak odróżnić infekcję od alergicznego stanu zapalnego?

Ból gardła wywołany alergią – co go powoduje?

Gdy mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem gardła, warto uświadomić sobie, jakie są główne czynniki sprawcze tej dolegliwości. Generalnie alergia w obrębie gardła wynika z nadmiernej reakcji układu odpornościowego na pewien alergen. Najczęściej są to alergeny zawarte w sierści zwierząt domowych, odchodach roztoczy kurzu, w pleśni, pyłkach traw i drzew, w produktach spożywczych (np. orzechach). Podłoże reakcji danego organizmu jest różne, natomiast warto mieć świadomość, że tendencja do alergii jest dziedziczna – jeśli któryś z rodziców zmagał się z alergią, w to aż w 60% prawdopodobne jest, iż dziecko również będzie alergikiem. Ważne jest, by przy zdiagnozowaniu alergicznego podłoża bólu gardła natychmiast zacząć eliminować z życia codziennego czynnik, który może wywoływać reakcję. Zanim poznamy wyniki badań u alergologa, możemy w znacznym stopniu zmniejszyć męczące nas objawy.

Jak radzić sobie w obliczu alergii gardła u siebie lub dziecka?

Najważniejsze jest opisane powyżej eliminowanie czynników, które wprowadzają do naszego organizmu alergeny. Choć czasem nie jest to łatwe, metodą eliminowania najbardziej popularnych można zaobserwować, co wywołuje reakcję. W przypadku alergika w domu, należy wyjątkowo skrupulatnie dbać o czystość i higienę w domu, szczególnie w sypialni – bardzo częste odkurzanie i mycie powierzchni eliminuje rozmnażanie roztoczy, które w większości przypadków są jednym z czynników drażniących. Co jednak, gdy to nie wystarcza i dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe? Lekarz z pewnością pomoże dobrać odpowiednią farmakoterapię w postaci leków przeciwhistaminowych. Niestety, warto mieć świadomość, że część z nich może wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak problemy z koncentracją, senność, zmęczenie – szczególnie u dzieci. Warto więc rozważyć wdrożenie u dziecka skutecznych preparatów medycznych na bazie składników naturalnych, które mogą uśmierzyć ból, a jednocześnie zahamować postępowanie alergii. Warto zwrócić uwagę na Fitobimbi – specjalistyczny spray do gardła dla dzieci już od pierwszego roku życia!

Fitomibmi – skuteczny preparat w walce z chorobą dla dzieci!

Szukając leku, który pomoże dziecku w walce z alergicznym zapaleniem gardła, uwagę przykuwa Fitobimbi – wyrób medyczny, który działa ochronnie na błony śluzowe gardła w stanach podrażnienia, wywołanych alergią, zanieczyszczeniami i przeziębieniem u dzieci od pierwszego roku życia. Fitobimbi niweluje suchość w gardle, ból, swędzenie i trudności z przełykaniem. Preparat ma ciekawy skład, który bazuje na naturalnych ekstraktach – na bazie wody demineralizowanej działają w nim ekstrakt z propolisu, ekstrakt z czarnej porzeczki, suchy ekstrakt z aceroli, kwasek cytrynowy czy olejek eteryczny z szałwii lekarskiej. Kompozycja zawarta w Fitobimbi mocą naturalnych składników wspiera gardło, nie wywołując jednocześnie skutków ubocznych.

Alergiczny ból gardła – każdy może dać z nim radę!

Jeśli nam lub naszemu dziecku doskwiera ból gardła, w przypadku którego podejrzewa się nie infekcję, a reakcję alergiczną, warto przyjrzeć się zagadnieniu, by jak najszybciej odczuć ulgę. Eliminacja alergenów jest konieczna, jednak zanim nastąpi, warto poszukać preparatu, który w naturalny sposób wspomoże zaatakowane gardło. W przypadku dzieci świetnym wyborem będzie Fitobimbi, które przyniesie ukojenie w naturalny sposób.