JAK PARZYĆ ZIOŁA

2018-12-14

Od dawien dawna wiadomo, że zioła leczą, są skuteczne i naprawdę działają! Nie wystarczy tylko odpowiednio je dobrać i zalać wrzątkiem. Umiejętność przygotowania ziół ma wpływ na nasze zdrowie, bo sposób, w jaki je przygotujemy ma wpływ nie tylko na ich smak, ale na skuteczność działania zawartych w nich składników i w efekcie leczenie.

Ze względu na rodzaj ziół przygotowujemy np.

NAPAR

Z płatków, liści, drobnych nasion ziół, które zawierają dużo olejków eterycznych, a które podczas gotowania uległyby zniszczeniu przygotowuje się napary. Do ziół takich należą m.in melisa, rumianek, szałwia, mięta, tymianek, lawenda, majeranek, estragon itp.

Umieszcza je się w czajniczku lub szklance, zalewa wrzątkiem, parzy pod przykryciem 10-15 minut i przecedza. Najlepiej wypić świeże tuż po zaparzeniu, lub w ciągu kilku godzin. Napar z poprzedniego dnia należy wyrzucić.

ODWAR I WYWAR

Z ziół, których surowcem są zdrewniałe części roślinne takie jak korzenie, kłącza, łodygi, kora, grube nasiona, owoce np. skrzyp polny, lukrecja, kosaciec,tatarak przygotowuje się odwary.

Rozdrobnione zioła zalać zimną lub gorącą wodą, podgrzewać i gotować 20-40 minut, aż do zmiękczenia danej części rośliny. Intensywna obróbka cieplna wydobywa z nich garbniki i inne substancje czynne.

Różnica pomiędzy odwarem i wywarem polega na tym, że zioła w tym pierwszym przypadku zalewamy zimną a w tym drugim gorącą wodą.

MACERAT

Z ziół, które posiadają związki o charakterze śluzowym np. nasiona lnu, kozłek lekarski, żywokost, dziewanna, prawoślaz, babka zwyczajna przygotowujemy macerat, ponieważ te nie lubią gorącej wody. Śluz zawarty w tych ziołach działają osłabiająco na śluzówkę żołądka, przełyku, gardła

Zioła zalać ciepłą lub letnią przegotowaną wodą i pozostawić kilka godzin pod przykryciem. Niektóre poradniki zalecają przygotowanie maceratu zakończyć zagotowaniem ziół.

ODWARO- NAPAR

W przypadku mieszanek ziołowych składających się ze składników, których nie lubią wysokiej temperatury i tych, które wymagają gotowania przygotowuje się odwaro-napary.

Najpierw przygotowuje się odwar z ziół wymagających gotowania, a następnie gorącym odwarem zalewa się pozostałe zioła przygotowując z nich napar, po czym po odpowiednim czasie odcedza.

Surowce powinny być rozdrobnione przed zaparzeniem by związki czynne łatwiej przenikały do wody.

Rośliny zawierające olejki eteryczne zaparzać pod przykryciem by nie ulatniały się

Warto zwrócić uwagę, że gotowe, rozdrobnione zioła w gotowych saszetkach do parzenia, zawierają mniej substancji czynnych.

UWAGA.

Zioła należy zaparzać tylko w naczyniach szklanych, porcelanowych, emaliowanych lub ze stali nierdzewnej.