Erytrytol, Ksylitol - Zdrowe Zamienniki Cukru

Erytrytol, Ksylitol - Zdrowe Zamienniki Cukru

Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść ciasto, batonika, kawałek czekolady czy ciastko. W Internecie roi się od badań, z których wynika, że dzięki zjedzeniu czekolady, poprawia nam się humor i samopoczucie. Inne źródła donoszą jednak, że słodycze mają ogrom zagrażających naszemu zdrowiu składników. W co zatem wierzyć? Na jakiego typu słodycze możemy sobie pozwolić, a czego powinniśmy unikać?

Często słyszymy ,,jeden batonik nie zaszkodzi” - czy powinniśmy trwać w tym przekonaniu? Cukier jest uzależniający, dlatego nieświadome sięganie po słodycze może zagrażać naszemu zdrowiu. Co w słodyczach jest niebezpiecznego? Na co zwrócić uwagę?

Słodycze – dlaczego takie niezdrowe?

 

Sięgając po słodycze powinniśmy zwracać uwagę na ich skład. Przede wszystkim na syrop glukozowo-fruktozowy, który jest tańszym odpowiednikiem cukru. Mimo jedzenia, syrop powoduje uczucie głodu, co prowadzi do ciągłego podjadania, a dalej - szybkiego tycia. Przyczynia się również do powstawania chorób takich jak cukrzyca. Kolejnym niebezpiecznym składnikiem są tłuszcze utwardzane, powodujące wzrost cholesterolu. Odpowiedzialne są również za cukrzycę, a nawet nowotwory! Benzoesan sodu, który występuje szczególnie w napojach słodzonych i gazowanych to rakotwórczy składnik, również zagrażający zdrowiu.

Zdrowe zamienniki cukru – na które z nich warto się zdecydować?

 

Jednym z najpopularniejszych zamienników cukru jest ksylitol, inaczej zwany cukrem brzozowym. Jest to niskokaloryczny, naturalny cukier, który można łączyć z różnego rodzaju żywnością. Bardzo często używany jest do słodzenia herbaty lub kawy. Drugim, najbardziej znanym zamiennikiem jest erytrytol, który jest związkiem chemicznym niezagrażającym naszemu zdrowiu. Istnieje wiele opcji na zamianę cukru, musimy tylko chcieć poprawić nasze nawyki żywieniowe.

Każdy z nas ma większą lub mniejszą świadomość tego co je. Niektórzy ograniczają całkowicie spożywanie cukru, natomiast inni od czasu do czasu sięgają po słodycze nie zważywszy na składy czy kalorie. Co w przypadku uzależnienia od słodyczy? Czym to się przejawia?

Uzależnienie od cukru – jak je rozpoznać?

 

Uzależnienie od cukru przejawia się głównie znacznym wzrostem wagi ciała, ciągłym uczuciem zmęczenia, podjadaniem oraz częstym sięganiem po słodycze. Do skutków uzależnienia od słodyczy zaliczamy:

  • bóle głowy,
  • ciągłe odczuwanie głodu,
  • mniejszą odporność,
  • osłabienie.

Jeśli mamy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej zmienić nawyki żywieniowe i zrobić badania krwi po to, aby mieć świadomość, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo i czy nie nabyliśmy się już jakichś chorób.

Uzależnienie od słodyczy możemy również leczyć z pomocą lekarzy czy dietetyków. Są to specjaliści, którzy z pewnością fachowo pomogą nam wyjść z nałogu i nauczą nas zdrowych nawyków żywieniowych, a co najważniejsze w dużym stopniu przyczynią się do zatrzymania powstawania możliwych chorób.

Uzależnienie od słodyczy – jak ograniczyć cukier w diecie?

 

Z chwilą, kiedy uświadomimy sobie, że jesteśmy uzależnieni od cukru nasuwa nam się mnóstwo pytań. Najczęściej dotyczą one radzenia sobie z uzależnieniem. Jak ograniczyć spożywanie cukru w naszej codziennej diecie?

  • Zwracaj uwagę na to, co pijesz - napoje gazowane warto zastąpić wodą mineralną o wysokim stopniu mineralizacji.
  • Używaj zamienników cukru – ksylitol oraz erytrytol to świetna alternatywa.
  • Redukuj stres – często w sytuacjach stresowych sięgamy po słodycze. Warto zmienić ten nawyk. Na stres świetne jest świeże powietrze, czy też wysiłek fizyczny.
  • Pozwól sobie czasami na coś słodkiego – lepszym rozwiązaniem niż słodzenie herbaty czy regularne zjadanie czekolady jest sięgnięcie raz na jakiś czas po kawałek ciasta.

Detoks cukrowy – czy warto się na niego zdecydować?

 

Często decydując się na walkę z uzależnieniem od cukru zastanawiamy się, czy warto zdecydować się na detoks cukrowy. Zadajemy sobie pytanie czy zastosować go od razu, czy lepszym rozwiązaniem jest stopniowe ograniczenie cukru. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

I jedno i drugie rozwiązanie może się sprawdzić. Jest to kwestia indywidualna. Jeśli jednak decydujemy się na ograniczenie słodyczy, od razu powinniśmy założyć minimalny czas, w którym ograniczymy cukier. Zazwyczaj zaleca się, aby wynosił on dwa tygodnie.

Detoks cukrowy wiąże się z całkowitym odstawieniem cukru. Ze swojej codziennej diety należy wyeliminować takie produkty jak: batony, słodkie soki, nektary, sosy, mleko, środki słodzące, owoce suszone oraz alkohol.

Po miesiącu przerwy od cukru wiele osób widzi zmianę w swoim organizmie. Stabilizuje się gospodarka cukrowa i mikrobiom jelitowy. Mamy więcej energii, poprawia się również funkcjonowanie naszego mózgu. Po tym czasie odmawianie słodyczy nie stanowi już dla nas takiego problemu.

Zdrowe przekąski oraz zamienniki cukru nieszkodzące naszemu zdrowiu znajdziesz tutaj.