Żelazo u dzieci – Za co jest odpowiedzialne i jak je zwiększyć?

Żelazo u dzieci – Za co jest odpowiedzialne i jak je zwiększyć?

Dzieci – skarby, o które chcemy jak najlepiej dbać. Ale żeby należycie wywiązywać się z roli opiekunów powinniśmy wiedzieć, jak działają organizmy maluchów. W tym artykule powiemy o tym, jak ważną rolę odgrywa żelazo. Jego niedobory mają negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka. W jaki sposób zwiększyć ilość żelaza we krwi? Zapraszamy do lektury.

Żelazo w organizmie dziecka

Żelazo jest jednym z kluczowych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Jest to pierwiastek śladowy, który odgrywa ważną rolę w produkcji hemoglobiny - białka, które transportuje tlen we krwi. Żelazo wspomaga również prawidłowy rozwój neurologiczny w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie. Jaka powinna być właściwa ilość żelaza w organizmie dziecka? W zależności od wieku dzieci potrzebują różnych ilości żelaza we krwi. Przyjmuje się, że niemowlęta w wieku 7-12 miesięcy potrzebują 11 miligramów żelaza dziennie. Najczęściej jest im ono dostarczane wraz z mlekiem matki i niewielkimi ilościami produktów zbożowych. A co powiedzieć o nieco starszych dzieciach? Te w wieku od roku do 3 lat potrzebują codziennie 7 miligramów żelaza, a dzieci w wieku od 4 do 8 lat potrzebują 10 miligramów. Starsze dzieci w wieku 9-13 lat potrzebują 8 miligramów. Wśród nastolatków ilość różni się w zależności od płci. Dziewczynki potrzebują nieco więcej, ponieważ 15 miligramów żelaza dziennie, a chłopcy około 11.

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych problemów żywieniowych u dzieci na całym świecie. Do czego może on prowadzić? Między innymi do niedokrwistości, która charakteryzuje się niskim poziomem czerwonych krwinek we krwi, a to wpływa na zdolność organizmu do transportowania tlenu i prowadzić do zmęczenia i osłabienia. Nieleczony niedobór żelaza może wpływać na wzrost dziecka. Twoja pociecha ma problemy z nauką i zachowaniem? A może ma bladą skórę, skarży się na ciągle zimne dłonie i stopy lub brakuje jej apatytu? Wszystkie te objawy mogą wskazywać na niedobór żelaza.

Jak zwiększyć ilość żelaza za pomocą zdrowej diety?

Wielu rodziców decyduje się podawać swoim dzieciom suplementy diety, takie jak Floradix dla dzieci. W dość szybki sposób pomagają one zwiększyć ilość żelaza w organizmie dziecka. Jednak o nich powiemy za chwilę. Teraz skupmy się na samych produktach spożywczych. Do produktów bogatych w żelazo zaliczamy: mięso, ryby, drób, jaja, fasolę, soczewicę, orzechy, suszone owoce i ciemne warzywa liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż. Niektóre produkty z kolei warto odstawić, ponieważ hamują wchłanianie żelaza. Są to: mleko i produkty mleczne, kawa, herbata oraz błonnik. Dlatego zaleca się, aby dzieci spożywały produkty bogate w żelazo wraz z produktami, które pomagają w jego wchłanianiu, takimi jak witamina C, którą znajdziemy w owocach cytrusowych, papryce, brokułach i pomidorach.

Pomoc w toniku

W przypadku podejrzenia niedoboru żelaza u dziecka, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz może zlecić badania krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny i żelaza we krwi oraz zalecić odpowiednie suplementy diety, jeśli będzie to konieczne. Jednym z polecanych suplementów jest wspomniany wcześniej Floradix dla dzieci. To ekologiczny suplement diety na bazie ziołowych wyciągów, zawierający dobrze przyswajalny glukonian żelaza II, witaminy z grupy B i naturalną witaminą C z aceroli. Floradix Żelazo dla dzieci to preparat w postaci toniku o bardzo przyjemnym smaku, który pasuje nawet najmłodszym. Mogą go stosować dzieci już od 3 roku życia.