Mniszek lekarski – dla jednych to po prostu uroczy kwiatek, który od kwietnia do lipca całymi grupami zdobi łąki. Inni wykorzystują mniszka do robienia wianków. Kobiety starszej daty robią z mniszka pyszny syrop, który można dodawać chociażby do herbaty. Jednak niewiele osób wie, jak dużo właściwości prozdrowotnych posiada ta roślinka. W tym artykule powiemy, na co może pomóc mniszek lekarski.
Mniszek lekarski, czyli mlecz, dmuchawiec, wilczy ząb i nie tylko
Okazuje się, że w wielu rejonach inaczej mówi się na mniszka lekarskiego. Występuje on pod nazwami: mlecz, dmuchawiec, wilczy ząb, brodawnik, męska stałość, popia główka, żabi kwiat, gołębi groch, hetmańska buława i mlecznica. Jedna roślina, a tak wiele nazw. To dlatego, że od setek lat budzi on zainteresowanie zielarek. Nie lubią go rolnicy, ponieważ to roślina silnie ekspansywna. Jednak Ci, którzy znają jego właściwości prozdrowotne tylko czekają, aż zacznie kwitnąć lub przestanie. Co w mniszku jest szczególnie zdrowe? Jaka jego część? I właśnie tu mamy największy jego fenomen! Mniszek wykazuje właściwości zdrowotne od korzenia po kwiaty.
Co z mniszka zasługuje na szczególną uwagę i kiedy to zbierać?
Wszystkie części rośliny mają biały sok mleczny i wykazują właściwości oczyszczające organizm człowieka z toksyn i złogów oraz wzmacniające. Jednak do produkcji preparatów leczniczych najczęściej wykorzystuje się korzenie i łodygi mniszka. Korzenie mniszka najlepiej wykopać w październiku i listopadzie, kiedy są najmniej włókniste. Łodygi najlepiej zbierać w trakcie kwitnienia. Liście przed kwitnieniem, a kwiaty najlepiej zbierać w maju, ponieważ wtedy są najbardziej dojrzałe i nie mają charakterystycznego posmaku goryczy. Należy zbierać je w słoneczny dzień, koniecznie przed południem, kiedy kwiat jest najbardziej otwarty.
Jak przetworzyć poszczególne części mniszka?
Najprościej sięgnąć po gotowe preparaty, takie jak sok z mniszka lekarskiego. Jednak są też możliwości dla osób, które pragną zdrowe produkty przyrządzić samemu. Jeśli chodzi o korzeń większość osób robi z niego napary. Preparaty z korzenia mniszka posiadają łagodne właściwości przeczyszczające oraz przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek. Pomocne okazują się również przy schorzeniach wątroby, kamienicy żółciowej, krwawieniach wewnętrznych i chorobach nowotworowych. Liście mniszka można wykorzystać na więcej sposobów. Na przykład warto wzbogacić o nie sałatki. Liście mniszka zawierają witaminę C oraz kwas foliowy, a także wiele składników mineralnych takich jak: potas, mangan, żelazo, wapń. Spożywane na surowo w postaci surówek bezpośrednio po zbiorze lub suszone w postaci herbatek są naturalnym diuretykiem, czyli środkiem moczopędnym, pomagającym wydalać związki azotowe z moczem. Kwiaty można przerobić na pyszny, słodziutki syrop, nalewkę, napar, wino czy po prostu dodać je do sałatki. Napar jest dobry przy zaburzeniach miesiączkowania, skąpych krwawieniach, niedomodze jajników czy zapaleniu przydatków.
Podsumowanie
Preparaty z mniszka lekarskiego – zarówno te domowe, jak również gotowe z zielarni – wykazują działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Ponadto mniszek poprawia trawienie i powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi. Wykazuje również działanie moczopędne. Co ważne surowiec stosowany zewnętrznie na skórę wspomaga jej regenerację oraz przyspiesza procesy gojenia. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Warto zainwestować w suplement diety, jakim jest sok eko z mniszka lekarskiego. Nie każdy ma czas, by robić preparaty z tej rośliny na własną rękę. A zdecydowanie warto korzystać z dobroczynnego działania tej rośliny. Postaw na Sok EKO z mniszka lekarskiego i ciesz się lepszym zdrowiem!