Walcz z niedokrwistością – suplementy na anemię

Walcz z niedokrwistością – suplementy na anemię

Niedokrwistość jest poważnym schorzeniem, z którym walkę trzeba wprowadzić jak najszybciej. Przyczyn niedokrwistości może być wiele. Najczęściej choroba ta powstaje w wyniku niedoboru żelaza. Jak rozpoznać objawy niedokrwistości? Jak możemy jej zapobiegać?

Czym jest niedokrwistość?

Niedokrwistość, czyli inaczej anemia, to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub ilość zawartej w nich hemoglobiny są niewystarczające, by właściwie natlenić komórki. Nieleczona anemia może prowadzić do zaburzenia pracy serca, a nawet jego uszkodzenia. W przypadku dzieci często doprowadza do opóźnienia fizycznego i intelektualnego rozwoju. Poniżej podano kilka objawów niedokrwistości:

  • duszności,
  • bóle i zawroty głowy,
  • trudności z koncentracją,
  • bladość skóry i błon śluzowych,
  • zmniejszenie tolerancji wysiłku,
  • przyśpieszenie akcji serca – tachykardia,
  • uczucie zimna,
  • podatność na infekcje

Najbardziej narażoną grupą na anemię są kobiety w wieku rozrodczym. Powodem są intensywne miesiączki, podczas których kobiety nadmiernie tracą krew. Choroba ta często występuje również w trakcie ciąży, dlatego kobiety spodziewające się dziecka powinny regularnie badać się pod tym kątem. Kolejną grupą ryzyka są osoby starsze oraz cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Jak zapobiegać niedokrwistości?

Niedobór żelaza – najczęstsza przyczyna niedokrwistości

Jak wspomniano wyżej, anemia najczęściej jest wynikiem niedoboru żelaza. W przypadku niedoboru żelaza w organizmie dochodzi do zaburzenia syntezy hemu, czyli składnika hemoglobiny. W skutek tego erytrocyty, czyli czerwone krwinki, które powstają są małe i z powodu mniejszej zawartości hemoglobiny jaśniejsze od swoich zdrowych odpowiedników. Skąd bierze się niedobór żelaza? Przyczyn może być kilka:

  • nadmierne tracenie żelaza wraz z krwią np. podczas obfitych miesiączek u kobiet, lub z powodu krwawienia wywołanego wrzodami żołądka,
  • niedostatecznej podaży spowodowanej dietą,
  • zbyt małej podaży do zapotrzebowania na przykład w okresie dojrzewania lub ciąży,
  • słabe przyswajanie.

Co warto jeść, aby zachować odpowiedni poziom żelaza? Jego dużą ilość zawierają warzywa takie jak fasola lub brokuły, jednak jest ono słabo przyswajalne. Aby zaopatrzyć organizm w żelazo powinniśmy raz na jakiś czas jeść wątróbkę zwierzęcą, buraki, kaszę jaglaną oraz orzechy. Jednak nawet częste spożywanie produktów bogatych w żelazo może nie wystarczyć. Warto zaopatrzyć się w suplement diety taki jak Floradix Żelazo.

Suplementy na anemie – to się opłaca!

Suplementy diety zawierające żelazo na ogół są niedrogie, a mogą naprawdę wiele zdziałać. Nierzadko w ich składzie są substancje, które od razu wspomagają przyswajanie żelaza. Jaki suplement wybrać? Floradix Żelazo to produkt w postaci płynu. Łączy w sobie żelazo i witaminę C. Jego dodatkowymi składnikami są wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu, które poprawiają działanie układu trawiennego. Wybierając Floradix Żelazo dokonujesz najlepszego wyboru w walce z niedokrwistością!