Jedną z najbardziej dotkliwych dolegliwości są problemy z jelitami. Uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, powodują dyskomfort, z którym wielu chorych nie potrafi sobie poradzić. Częstą dolegliwością jest niedrożność jelit. Jakie są sposoby na poprawę funkcjonowania? Kiedy i w jaki sposób reagować?
Na czym polega niedrożność jelit?
Niedrożność jelit to problem, w którym utrudniony lub całkiem zatrzymany jest transport resztek pokarmu przez jelito cienkie i grube. Objawia się najczęściej bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, zatrzymaniem gazów i stolca. Treść jelitowa zostaje najczęściej zatrzymana na skutek jednego z trzech zjawisk. Pierwszym jest porażenie perystaltyki jelit, drugim zaburzenie ukrwienia, a trzecim mechaniczna przeszkoda w jelitach. Ostra niedrożność jelit najczęściej wymaga leczenia chirurgicznego, natomiast brak jakiejkolwiek reakcji prowadzi do rozwoju ostrego bólu brzucha i często przechodzi w stan zagrażający życiu.
Leczenie niedrożności jelit – jak sobie radzić?
Analizując temat niedrożności jelit warto na wstępie zaznaczyć, iż w przypadku niedrożności nie ma mowy o leczeniu domowymi sposobami! Leczenie wymaga interwencji lekarskiej i zdiagnozowania zarówno samej niedrożności, jak i jej przyczyny. Od tego zależy dobór metody leczenia. W przypadku pacjentów, którzy nie są w ciężkim stanie wymagającym operacji, można próbować wykonywać wlewkę doodbytniczą lub ręczne wydobycie zalegającej treści. Bardzo często jednak próby kończą się podjęciem interwencji chirurgicznej. Warto uzmysłowić sobie, że leczeniem tego typu przypadłości jak najprędzej powinien zająć się lekarz. 0n również winien wskazać pacjentowi po przebytym leczeniu zasady dalszego postępowania i profilaktyki.
Profilaktyka – na dbanie o jelita nigdy nie jest za późno!
Istnieje wiele sposobów, które uznać można za skuteczną profilaktykę w kwestii zdrowia jelit. Stosować je można również w początkowych fazach dolegliwości i obserwując organizm stwierdzać, czy w danym przypadku są one pomocne. Odpowiednia profilaktyka może w znacznym stopniu poprawić zdrowie układu pokarmowego, a nawet zapobiec rozwojowi chorób jelit. Co ważne, w początkowych stadiach zaburzeń może wpłynąć na łagodny przebieg choroby lub całkowicie ją wyeliminować.
Co robić, by jelita były zdrowe?
Podstawą profilaktyki w zakresie zdrowia jelit jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta bogata w błonnik oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Podstawowe wskazania to 30 gramów błonnika dziennie i minimum dwa litry wody na dobę, choć oczywiście wskazania te uwarunkowane są indywidualnie. Na prawidłową pracę jelit wpływ ma również aktywność fizyczna, która wspomaga ich funkcjonowanie. Te podstawowe zasady powinny mieć wpływ na zaparcia. Jeśli jednak nie są wystarczające, warto poszukać odpowiedniego suplementu, który w naturalny sposób zadba o jelita. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, jednak nie każdy ma naturalne składniki. Jednym z polecanych, bardzo łagodnych, a skutecznych preparatów pochodzenia naturalnego jest Floradix Ochrona Jelit.
Floradix Ochrona Jelit – w naturze z układem pokarmowym
Suplementy, w które warto zainwestować troszcząc się o jelita, takie jak Floradix Ochrona Jelit, powinna cechować naturalna moc składników. Floradix zawiera wyciągi roślinne i olejki eteryczne z kurkumy, mięty, karczocha, rozmarynu i imbiru, których zadaniem jest stymulowanie procesów trawiennych (w tym wydzielanie żółci), a także ekstrakt jabłkowo-śliwkowy zawierający naturalny błonnik, który wspomaga perystaltykę jelit oraz magnez wpływający na rozluźnienie i napięcie mięśni, a tym samym wspierający pasaż jelitowy i usprawniający wydalanie resztek pokarmowych.
Kto powinien troszczyć się o jelita za pomocą suplementu?
Floradix wskazany jest przede wszystkim osobom, którym zależy na dobrym zdrowiu jelit w przyszłości – nawet gdy obecnie nie wykazują one problemów. Polecany jest również pacjentom, którzy skarżą się na zaparcia czy inne dolegliwości ze strony jelit.
Jelita to organ, który zapewnia człowiekowi prawidłowe wypróżnianie. Od ich kondycji zależy komfort trawienny ludzi, a zaburzenia pracy jelit potrafią skutecznie doskwierać w codzienności. Warto o nie zadbać wcześniej i cieszyć się dobrym zdrowiem na wiele lat.