Niedobór żelaza a osoby chore onkologicznie

Niedobór żelaza a osoby chore onkologicznie

Choroba onkologiczna to jedna z najgorszych możliwych diagnoz dla pacjenta. Wzbudza ona przerażenie i niesie za sobą szereg niebezpiecznych scenariuszy. Na szczęście obecny postęp medycyny, profilaktyka, rozwój badań a także zdrowszy styl życia sprawiają, że rak to nie wyrok! W zdecydowanej większości przypadków jest chorobą uleczalną! Wiąże się jednak z licznymi dodatkowymi nieprzyjemnościami zdrowotnymi. Jedną z nich jest zbyt niski poziom żelaza. Warto więc wiedzieć, co robić, by bezpiecznie wspierać uzupełnianie żelaza u osób chorych onkologicznie.

Żelazo u chorych onkologicznie

Niedobory żelaza u chorych onkologicznie zdarzają się stosunkowo często. Ma to związek z krwawieniem z guza nowotworowego, chemioterapią, stanem pooperacyjnym. Żelazo to jednocześnie jeden z mikroskładników, który przy jego odpowiednim poziomie dodaje choremu sił i wzmacnia jego organizm w walce z chorobą, dlatego tak ważne jest kontrolowanie jego poziomu i walka z niedoborem. Istotną kwestią jest fakt, iż objawy niedoboru żelaza, takie jak silne osłabienie, wybielenie śluzówek, suchość skóry, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, kłopoty z pamięcią i senność to w większości przypadków również objawy stanu po chemioterapii, dlatego zdarza się, iż poziom żelaza jest bagatelizowany, a niepokojące objawy uznawane wyłącznie za stałą konsekwencję stanu chorego. Należy więc szczególnie zwracać uwagę na poziom żelaza u chorych onkologicznie i jeśli pojawią się odchylenia od normy, bezzwłocznie rozpocząć uzupełnianie niedoborów.

Dieta bogata w żelazo u chorych onkologicznie

W przypadku osób chorych na nowotwór naturalne uzupełnianie niedoborów żelaza jest zadaniem niezwykle trudnym – w zależności od ich stanu, bardzo często pojawiają się problemy ze spożywaniem pokarmów. Jeśli chory jest w stanie spożywać posiłki ze zbilansowanej diety, warto włączyć do jego jadłospisu produkty bogate w żelazo i połączyć je z tymi, które wzmagają jego przyswajanie. Nie jest to jednak proste – dieta powinna być bogata w czerwone mięso, podroby, orzechy, zielone warzywa, rośliny strączkowe, ryby. Dieta powinna być jednocześnie wzbogacona w produkty bogate w witaminę C, które wspomogą wchłanianie żelaza z pokarmu. Są to między innymi różnego rodzaju kiszonki, kapusta świeża, soki z cytrusów, nać pietruszki. Osobie zdrowej ciężko jest tak zbilansować dietę, by znacznie podnieść poziom żelaza, w przypadku osoby chorej zadanie jest utrudnione – według statystyk osoby w trakcie chemioterapii i po niej skarżą się na jadłowstręt, słaby apetyt, zdolność przyswajania jedynie małych ilości pożywienia.

Farmakoterapia może być niezbędna

W związku z codziennymi problemami pacjentów onkologicznych, uzupełnianie niedoborów żelaza poprzez właściwą dietę może być nieskuteczne, a nawet niemożliwe. Może okazać się, że konieczna będzie farmakoterapia, którą zaleci lekarz prowadzący pacjenta. Niestety, niesie to za sobą kolejne nieprzyjemne konsekwencje, choć czasem jest niezbędne. Leczenie doustne najczęściej obarczone jest działaniami niepożądanymi, takimi jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, zmniejszenie apetytu. Dodatkowo występuje ciemne zabarwienie zębów, reakcje skórne, wahania ciśnienia, kołatanie serca. O ile zdrowy człowiek jest w stanie znieść te dolegliwości biorąc pod uwagę korzyści z lekoterapii, tak w przypadku pacjenta onkologicznego często zdaje się to niemożliwe, ponieważ tego typu dolegliwości w zbyt dużym stopniu osłabiają wycieńczony chorobą organizm. Pacjent wpada wtedy w błędne koło, a konsekwencje dla jego zdrowia są nieprzyjemne i niebezpieczne.

Czy istnieje sposób pośredni?

Opiekunowie pacjentów onkologicznych sięgają często po suplementy uzupełniające żelazo u chorych. Obecnie na rynku wybór suplementów jest obszerny, przy czym większość preparatów stanowią tabletki o skąpym składzie. Idzie za tym ryzyko podawania obciążonemu organizmowi tabletek, które podniosą poziom żelaza po długim czasie stosowania. Warto więc przyjrzeć się suplementom w płynie typu Floradix Żelazo i Witaminy, których forma podania zdaje się być zdecydowanie łagodniejsza dla pacjentów onkologicznych. W przypadku wspomnianego preparatu Floradix Żelazo, jego formuła wzbogacona jest w szereg witamin i mikroelementów naturalnego pochodzenia, których zadaniem jest wzmocnić chory organizm.

Floradix Żelazo i Witaminy – czy istnieją skutki uboczne?

Warto skupić się również na skutkach ubocznych suplementacji żelaza. O ile w przypadku leków na receptę omówione powyżej skutki uboczne są niebezpieczne dla pacjentów onkologicznych, o tyle stosowanie suplementów nie niesie ze sobą takiego ryzyka. Szczególnie, wybierając płynną formułę Floradixu Żelazo, którego skład jest całkowicie naturalny, znacznie zmniejsza się możliwość wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, jednocześnie stosunkowo szybko obserwując pozytywne efekty terapii.

Dbając o pacjenta onkologicznego warto rozważyć wszelkie konsekwencje podania jakiegokolwiek środka – zarówno elementu diety, jak i suplementu czy leku. Jeśli istnieją preparaty naturalne jak Floradix Żelazo i Witaminy, warto sięgnąć po nie, by łagodnie i skutecznie wspierać zdrowie chorych.