Żelazo – podstawa siły i energii organizmu
W obecnych czasach bardzo często słyszy się o niedoborach żelaza, wywołanych różnymi czynnikami. Żelazo to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który bierze udział w wielu procesach w ciele człowieka. Jego braki oznaczają stany chorobowe, osłabienie i anemię.
Jaka jest rola żelaza w ciele człowieka?
Żelazo jest budulcem białek oraz niezbędnym elementem do transportowania tlenu do wszystkich komórek organizmu. Jest najważniejszym składnikiem czerwonych krwinek, co za tym idzie, jego prawidłowa ilość jest niezbędna w pracy niemal wszystkich organów i mięśni. Według najnowszych badań zaleca się dzienne spożycie żelaza na poziomie 10 mg dla dorosłych mężczyzn oraz 18 mg dla dorosłych kobiet. Co ważne, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo wykazują kobiety w okresie ciąży, które spożywać powinny do 27 miligramów na dobę oraz młodzież w okresie wzrostu – dziewczynki 15 mg na dobę i chłopcy 12 mg na dobę.
W jaki sposób przyswaja się żelazo?
W obecnych czasach pędzącego stylu życia, intensywnego wysiłku fizycznego oraz rozmaitych diet, w tym niezwykle zdrowych, lecz specyficznych diet wegetariańskich i wegańskich, szczególnie istotna jest świadomość, w jaki sposób przyswaja się żelazo, które człowiek dostarcza organizmowi w diecie. Warto wiedzieć, iż istnieją dwa rodzaje żelaza, występujące w produktach naturalnych – żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Dlaczego to ważne? Otóż żelazo hemowe przyswaja się w 20%, a żelazo niehemowe jedynie w 5%. Co istotne, wchłanianie żelaza niehemowego można podnieść, wspomagając proces witaminą C. Niestety, w zależności od predyspozycji organizmu, jego kondycji oraz poziomu niedoborów i stosowanego sposobu żywienia, w niektórych przypadkach bardzo ciężko uzupełnić żelazo naturalnymi metodami. Warto wtedy zwrócić uwagę na suplementy – szczególnie te, które również gwarantują dobre wchłanianie poprzez odpowiednią kompozycję składników (np. Floradix Żelazo i witaminy).
Produkty bogate w żelazo – które wybierać, by uzupełniać niedobory?
Aby w naturalny sposób wspomagać funkcjonowanie organizmu warto wiedzieć, które produkty zawierają duże ilości żelaza hemowego i w miarę możliwości komponować je w swoim jadłospisie. Są to głównie produkty odzwierzęce, takie jak podroby, mięso – szczególnie wołowina, produkty mięsne z krwią (np. kaszanka) i ryby. Bogate w żelazo niehemowe są jaja, kasze, ryż i makarony pochodzące z pełnych ziaren zbóż (produkty razowe lub pełnoziarniste), nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa, orzechy i pestki, ciecierzyca, kakao, szpinak, brukselka, suszone owoce. Należy jednak pamiętać o niskim poziomie przyswajalności żelaza niehemowego i łączyć powyższe produkty z tymi, które zawierają wysokie dawki witaminy C. Są to na przykład wszelkie kiszonki, papryka, soki z cytrusów, jarmuż, nać pietruszki, kiwi i owoce jagodowe.
Ryzyko zmniejszenia wchłaniania żelaza
Dbając o odpowiedni poziom żelaza w organizmie należy wiedzieć, że istnieje grupa czynników, które znacznie utrudniają wchłanianie żelaza z dostarczanych produktów spożywczych. Są to w szczególności spożywane w trakcie trawienia kawy i herbaty – zawarte w nich szczawiany i taniny ograniczają wchłanianie tego cennego pierwiastka. Są to również duże ilości fosforu z napojów typu cola, duże ilości spożywanych otrębów i płatków owsianych ze względu na zawarte w nich fityniany.
Co robić, gdy dieta nie wystarcza?
Bardzo wielu pacjentów, którym doskwiera niedobór żelaza oraz jego konsekwencje skarży się, że nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości żelaza z diety – opisane powyżej zależności znacznie ograniczają jego podaż mimo starań. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na suplementy, które stworzone zostały w celu farmakologicznego uzupełnienia niedoborów. Uzupełnianie żelaza kojarzy się jednak z lekami, które mają negatywny wpływ na organizm – choćby na uzębienie pacjentów. Warto więc poszukać suplementów, których formuła nie tylko jest delikatna, ale też wzbogacona o odpowiednio dobrane witaminy i pierwiastki wspomagające funkcjonowanie organizmu. Jednym z najbogatszych produktów na rynku jest Floradix Żelazo i witaminy, który jest suplementem w płynnej formule, dostosowanym do osób obu płci w różnym wieku. Formuła suplementu zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, ryboflawiny i naturalne wyciągi z ziół i owoców dzikiej róży. Kompozycja składników ma na celu znaczne zwiększenie wchłaniania żelaza, zawartego w tym toniku oraz wzmocnienie organizmu pacjenta. Dodatkowo Floradix Żelazo i witaminy minimalizuje skutki uboczne, wynikające z suplementacji żelaza.
Jeśli dieta nie wystarcza, Floradix Żelazo pomaga w naturalny sposób!
Wybierając jakiekolwiek suplementy, warto zwracać uwagę na ich skład i pochodzenie substancji. Floradix Żelazo to produkt naturalny, który wspomaga organizm łagodnie, lecz skutecznie, a jego zażywanie nie jest uciążliwe. To bardzo istotne w przypadku tak ważnego mikroskładnika jak żelazo, którego uzupełnianie we własnym zakresie może okazać się bardzo trudne.