Jak zbadać poziom żelaza w organizmie?

Jak zbadać poziom żelaza w organizmie?

Żelazo to pierwiastek, który odpowiada za wiele funkcji w organizmie człowieka. Jego nadmiar lub niedobór prowadzą do poważnych chorób, choć nawet nieznaczne anomalie mogą mieć widoczne konsekwencje. Kiedy powinno się wykonywać badania i które są najbardziej odpowiednie? Jak interpretować wyniki?

Wskazania do wykonania badań – nie warto ich bagatelizować

W jakim celu i kiedy wykonuje się badania żelaza we krwi? Otóż wykonuje się je zazwyczaj w sytuacji, gdy podejrzewa się jego nadmiar lub niedobór. Typowe objawy niedoboru żelaza to osłabienie, senność, zmęczenie, kłopoty z pamięcią, rozjaśnienia i suchość błon śluzowych, znaczne wypadanie włosów i łamliwość paznokci, suchość i szorstkość skóry, kołatanie serca i podatność na infekcje. Jego nadmiar natomiast sygnalizować mogą bóle stawów, kłopoty z zasypianiem i bezsenność, słaba koncentracja. Jeśli lekarz wyklucza inne podstawy tych problemów, warto wykonać badanie poziomu żelaza, którego prawidłowy poziom wskazują normy danego laboratorium dla konkretnego pacjenta (w zależności od płci i wieku). Co ważne, badanie żelaza najczęściej wykonuje się równolegle z morfologią krwi, by mieć pełen obraz podstawowego stanu zdrowia pacjenta. Podejrzewając niewłaściwy poziom żelaza wielu lekarzy sugeruje wykonanie badania poziomu ferrytyny i transferryny, czyli białek., które transportuje żelazo oraz UIBC – badanie całkowitej zdolności wiązania żelaza.

Jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki?

Samo badanie poziomu żelaza we krwi polega na pobraniu krwi – najczęściej z żyły łokciowej. Co ważne, badanie nie musi być wykonywane na czczo, jednak warto zwrócić uwagę na pozostałe zlecone badania – w przypadku pełnej morfologii często bycie na czczo jest konieczne! Przed wykonaniem badania warto wypić szklankę wody. Prawidłowy zakres otrzymanego wyniku to najczęściej 11–33 µmol/l (60–180 µg/dl). Jak wspomniano powyżej, interpretacja wyniku nie jest jednak jednoznaczna, dlatego odczytaniem wyniku powinien zająć się specjalista, analizując nie tylko wynik poziomu żelaza, ale też ferrytyny, transferryny czy utajonej zdolności wiązania żelaza. Wszelkie anomalie w wyniku wymagają odpowiednie postępowania, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta.

Niedobory żelaza coraz większym problemem społecznym

Analizując statystyki dotyczące wykonywanych badań poziomu żelaza warto zauważyć, że zdecydowanie częstszym problemem naszych czasów są znaczne niedobory żelaza niż jego nadmiar. Z czego to wynika? Z jednej strony społeczny nacisk na zdrowy styl życia ma bardzo pozytywne odbicie na znacznej grupie ludzi, z drugiej obecne czasy sprzyjają życiu w biegu, niewłaściwej diecie lub zdrowej z innych przyczyn diecie ubogiej w produkty z żelazem. Dodatkowo życie w szybkim tempie sprzyja nadmiernemu piciu kawy, złej proporcji aktywności do odpoczynku i spożywaniu posiłków wypłukujących żelazo z organizmu. Prawdopodobnie przyczyną niskiego poziomu żelaza u wielu osób jest stosunkowo trudne wprowadzenie skutecznej suplementacji – leki podnoszące poziom żelaza wykazują szereg działań niepożądanych, takich jak osłabienie kości i uzębienia, problemy z układem pokarmowym i złe samopoczucie. Suplementy natomiast wykazują słabe działanie poprzez wiele czynników, które eliminują wchłanianie żelaza z preparatów. Niewiele jest produktów, których formuła pozwala być pewnym skuteczności. Czy istnieją więc takie, które z całą pewnością można polecić?

Co zażywać, by podnieść poziom żelaza?

Będąc przekonanym, że suplementacja żelaza jest niezbędna, warto zwrócić uwagę na suplementy, których formuła wspomaga wchłanianie żelaza. Idealnym rozwiązaniem okazują się suplementy w płynnej formule, które wykazują większą skuteczność. Preparatem, którego efekty potwierdzone są badaniami jest Floradix Żelazo i Witaminy. Dlaczego jest skuteczny w trudnym procesie uzupełniania żelaza?

Floradix Żelazo i Witaminy – bogata formuła w płynnym preparacie

Floradix Żelazo i Witaminy to produkt, który zawarty jest w formie toniku o dobrym smaku, dodatkowo kuracja nim nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Preparat dostosowany jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci w różnym wieku. Formuła suplementu zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, i naturalne wyciągi z ziół i owoców dzikiej róży. Kompozycja składników ma na celu znaczne zwiększenie wchłaniania żelaza oraz zminimalizowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Wzmacnia organizm, uzupełnia witaminy, a dodatkowo nie zawiera alkoholu – jest więc bezpieczny dla kobiet w ciąży, którym często doskwiera niedobór żelaza.

Wykonując regularnie badania poziomu żelaza można być pewnym, że ilość tego cennego składnika organizmu jest na optymalnym poziomie. Jeśli jednak wyniki nie są takie jak powinny, warto poszukać preparatu, który w naturalny sposób pozwoli uzupełnić niedobory i poprawi stan zdrowia pacjenta.