Jak wspierać rozwój funkcji poznawczych u dzieci?

Jak wspierać rozwój funkcji poznawczych u dzieci?

Organizm człowieka ma zdolność do pobierania, przetwarzania i zapamiętywania informacji docierających z otoczenia. To dzięki nim, dziecko, w miarę dorastania, staje się coraz bardziej samodzielne. Jednak rozwój poznawczy dziecka powinno się wspierać. Jak to robić? Na początek warto dowiedzieć się, czym są funkcje poznawcze.

Funkcje poznawcze w skrócie

Mówiąc w dużym uproszczeniu, funkcje poznawcze są zbiorem umiejętności umożliwiających poznawanie rzeczywistości, orientację w przestrzeni, przetwarzanie informacji i przyswajanie wiedzy. To waśnie kształtowanie funkcji poznawczych jest kluczowym elementem rozwoju człowieka – już od najmłodszych lat. Co ważne, możemy mieć wpływ na rozwój funkcji poznawczych naszych dzieci.

Rozwój poznawczy u dzieci

Procesy poznawcze u dzieci, kształtują się już od narodzin! Rozwój poznawczy dzieci możemy podzielić na kilka etapów:

  • sensomotoryczny, który trwa od narodzin do drugiego roku życia dziecka. Cechuje się zdobywaniem umiejętności językowych, a także przechodzenia od odruchów do zachowań intencjonalnych;
  • przedoperacyjny – trwa od drugiego do siódmego roku życia. W jego trakcie dziecko uczy się przewidywać konsekwencje swoich czynów. Doskonali również umiejętność przekazywania i odbierania informacji;
  • okres operacji konkretnych – cechuje się zdobywaniem umiejętności logicznego rozwiązywania problemów, a także rozumieniem przyczynowości. Trwa do jedenastego roku życia;
  • ostatni etap to okres operacji formalnych, który trwa jedynie między 11 a 12 rokiem życia. Rozwija się wówczas umiejętność myślenia abstrakcyjnego, rozumowaniem dedukcyjnym.

Jaka jest rola rodziców w rozwoju funkcji poznawczych dziecka?

Zdrowa dieta, wspólne gry, czytanie

Jak rodzic może wspierać rozwój funkcji poznawczych u dziecka? Między innymi dbając o zdrową dietę malucha. Powinna ona dostarczać kwasów omega 3, witaminy D, witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza oraz potasu. Warto wspomagać się suplementami diety, takimi jak Floradix żelazo dla dzieci. Ale dieta to nie wszystko. Jak najszybciej zacznij dziecku pokazywać różne przedmioty, pozwalaj je dotykać. Świetnie sprawdzą się kolorowe książeczki z wieloma obrazkami. Idealnym sposobem na rozwijanie samodzielności i umiejętności dziecka są aktywności dnia codziennego. Na przykład, nie wyręczaj pociechy w ubieraniu się, myciu zębów czy sprzątaniu zabawek. Angażuj dziecko w różne zajęcia – niech obserwuje jak gotujesz, pozwalaj mu dotykać, smakować, wąchać. Wychodźcie razem na spacery. W ich trakcie zwracajcie uwagę na otoczenie – kolory, zapachy, odgłosy. Bardzo ważna w rozwoju funkcji poznawczych jest aktywność ruchowa.

Do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych nie potrzeba wiele

Podsumowując, funkcje poznawcze to umiejętności, dzięki którym możliwe jest odbieranie, przetwarzanie i przechowywanie bodźców docierających z otoczenia. Procesy poznawcze kształtują się od najmłodszych lat, a nawet już od samych narodzin dziecka. Rodzice mogą mieć ogromny wpływ na prawidłowy rozwój funkcji poznawczych dzieci. Przede wszystkim powinni zadbać o odpowiednie środowisko, w którym ich pociechy będą dorastać – środowisko pełne miłości, spokoju i bezpieczeństwa. Poza tym ważne są wspólne gry, zabawy, spacery i inne aktywności fizyczne, a także umysłowe. Ważna jest również odpowiednia dieta i wspomaganie jej suplementami, takimi jak Floradix Żelazo dla dzieci. Żelazo i inne składniki zawarte w tym suplemencie mają kluczowy wpływ na rozwój funkcji poznawczych dziecka.