Czy nadmiar żelaza w organizmie może być niebezpieczny?

Czy nadmiar żelaza w organizmie może być niebezpieczny?

Żelazo pełni kluczową rolę w procesach metabolicznych człowieka. Jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen we krwi, jak również do produkcji mioglobiny, która magazynuje tlen w mięśniach. Ponadto, żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego oraz regulacji poziomu glukozy we krwi. Jednakże, jak każdy pierwiastek, nadmiar żelaza w organizmie może być niebezpieczny.

Niedobór i nadmiar żelaza – Obie przypadłości są niebezpieczne

O niedoborze żelaza mówi się często. Prowadzi on do anemii, osłabienia układu odpornościowego, problemów z rozwojem i wzrostem, zaburzeń układu pokarmowego, a nawet zaburzeń neurologicznych. Dlatego wiele osób sięga po suplementy diety, takie jak Floradix Żelazo. Jednak warto pamiętać o tym, że nadmiar żelaza również może być niebezpieczny. I choć nie mówi się o nim tak często, jak o niedoborze, to warto poruszyć ten temat.

Do czego prowadzi nadmiar żelaza?

Nadmiar żelaza może prowadzić do uszkodzenia wątroby, serca i trzustki. Może to prowadzić do stanów zapalnych, a nawet do niewydolności tych narządów. Poziom żelaza ma również wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego jego nadmiar nierzadko wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. W rzadkich przypadkach nadmiar żelaza może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, co skutkuje drgawkami, zaburzeniami mowy i innymi problemami neurologicznymi. Co również ciekawe, niektóre badania sugerują, że nadmiar żelaza zwiększa ryzyko raka, szczególnie raka jelita grubego. Oczywiście nadmiar żelaza, zwany hemochromatozą jest stosunkowo rzadkim zaburzeniem, jednak warto być świadomym zagrożenia.

Skąd się bierze nadmiar żelaza?

Jedną z przyczyn nadmiaru tego pierwiastka może być hemochromatoza genetyczna. W przypadku tej choroby, organizm wchłania zbyt dużo żelaza z pożywienia i gromadzi go w narządach. Choć choroba ta jest rzadka, to jej objawy, takie jak zmęczenie, bóle stawów i brzucha, a nawet uszkodzenia narządów, mogą być bardzo nieprzyjemne. Nadmiar żelaza może również wynikać z częstego spożywania suplementów żelaza. Wtedy jest to hemochromatoza nabyta. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania takich suplementów, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie poziomu żelaza we krwi, aby upewnić się, że nie ma jego nadmiaru. Hemochromatoza nabyta może wystąpić u osób, które regularnie otrzymują transfuzje krwi.

Zachowaj równowagę

Zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza w organizmie może być niebezpieczny i prowadzić do poważnych chorób. Dlatego warto dbać o równowagę w poziomie żelaza we krwi i unikać nadmiernego spożywania suplementów żelaza, lub zacząć je stosować, gdy poziom tego cennego pierwiastka jest zbyt niski. Jednym z godnych polecenia suplementów jest Floradix Żelazo i Witaminy. Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten zawiera żelazo, a prócz niego między wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu, które poprawiają działanie układu trawiennego, co jest istotne w procesie przyswajania żelaza z pożywienia. Aby nieco podnieść poziom tego cennego pierwiastka Floradix Żelazo sprawdzi się idealnie! Jeśli jednak podejrzewasz, że masz nadmiar żelaza w organizmie, skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie.