Co zapewnia wysoką przyswajalność suplementu żelaza?

 

Niedobór żelaza jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może dotknąć osoby w każdym wieku. Suplementacja żelaza jest często stosowanym sposobem na zwalczanie tego problemu. Jednak, nie wszystkie suplementy żelaza są tak samo dobrze przyswajalne. W tym artykule omówimy czynniki, które wpływają na przyswajalność żelaza z suplementów, a także przedstawimy wskazówki, jak wybrać suplement żelaza o wysokiej przyswajalności.

Czynniki wpływające na przyswajalność żelaza

Warto zacząć od tego, jak ważne jest żelazo w naszym organizmie. Jest ono niezbędne do regeneracji czerwonych krwinek, a tym samym wspomaga system odpornościowy organizmu. Wyróżniamy dwa główne rodzaje żelaza w suplementach żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Żelazo hemowe, pochodzenia zwierzęcego, jest lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, pochodzenia roślinnego. Kolejna kwestia to forma suplementu diety. Najpopularniejsze są kapsułki oraz toniki. Zaletą toników jest na pewno fakt, że wchłanianie zaczyna się już w jamie ustnej. Przyswajalność żelaza może być również obniżona przez niektóre czynniki, takie jak:

  • kwasowość żołądka – niski poziom kwasu żołądkowego może utrudniać wchłanianie żelaza,
  • wapń – wapń może zmniejszać wchłanianie żelaza, dlatego nie zaleca się przyjmowania suplementów żelaza i wapnia w tym samym czasie.

Wiemy, co negatywnie wpływa na przyswajalność żelaza. A co zwiększa jego przyswajalność?

Żelazo i witamina C

Witamina C może zwiększać przyswajalność żelaza. Witamina C jest zdolna do uwalniania żelaza z ferrytyny – białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza – i połączenia go z transferryną, białkiem, które umożliwia przedostanie się żelaza z krwi do tkanek konkretnych narządów. Dlatego suplementując żelazo, warto zadbać również o witaminę C.

Zdrowa dieta

O suplementach powiemy w następnym akapicie. Warto jednak pamiętać, że nie są one podstawą zdrowej, zróżnicowanej diety. Aby zadbać o odpowiednią podaż żelaza warto do diety wprowadzić produkty, takie jak mięso, ryby, jaja. Są one źródłem żelaza hemowego. Natomiast rośliny strączkowe, warzywa liściaste czy produkty wzbogacone w żelazo to dobre źródła żelaza niehemowego.

Postaw na suplementy, które zapewnią dobre przyswajanie żelaza

Wybór odpowiedniego suplementu żelaza jest kluczowy dla jego skutecznego działania. Suplementy żelaza o wysokiej przyswajalności mogą pomóc w zwalczaniu niedoboru żelaza i poprawić stan zdrowia. Wybierając suplement należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj żelaza, forma suplementu, dawkowanie oraz inne czynniki wpływające na wchłanianie żelaza. Świetnym, polecanym przez specjalistów produktem jest Floradix Żelazo i witaminy. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera on żelazo w dobrze przyswajalnej formie. Ponadto w składzie znajdziemy wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu, które poprawiają działanie układu trawiennego, co jest istotne w procesie przyswajania żelaza z pożywienia, nie powodując przy tym zaparć. Floradix Żelazo i Witaminy jest również źródłem witamin B6, B12, C i ryboflawiny. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i zwiększają przyswajanie żelaza. Podsumowując, odpowiednia podaż żelaza jest konieczna, jeśli chcemy, by nasz organizm należycie działał. Jednak nie sama ilość żelaza się liczy, ale również przyswajalność. Postaw na Floradix Żelazo i nie martw się o poziom żelaza w swoim organizmie.