Ból gardła u dziecka bez gorączki – Jak z nim walczyć?

Ból gardła u dziecka bez gorączki – Jak z nim walczyć?

Masz małe dziecko? A może cieszysz się kilkorgiem maluchów? Na pewno wiesz, jak trudnym czasem jest jesień i zima. Maluchy jeden za drugim łapią przeziębienia. I o ile wiemy, ze to przeziębienie, łatwiej jest z nim walczyć. Ale co, gdy dziecko odczuwa ból gardła, ale nie ma innych objawów?

Najczęstsza przyczyna bólu gardła

Ból gardła nigdy nie jest przyjemny, a szczególnie doskwiera dzieciom. W początkowej fazie nieprzyjemnie łaskocze, a później utrudnia połykanie. O ile dorosła osoba wie, że mimo tego bólu można łykać, trzeba przymusić się do jedzenia, tak z maluszkiem bywa trudniej, a rodzicom pęka serce. Dlaczego dzieciom tak często doskwiera ból gardła? Na początek zaznaczmy, że sam w sobie nie jest chorobą, a objawem. Gdy zaczyna boleć gardło, najprawdopodobniej zaczną się też inne dolegliwości jak gorączka, kaszel, czy katar. Jednak zdarza się, że bolącemu gardełku nie towarzyszą inne objawy. Co wtedy?

Gdy gardełko boli, a innych objawów brakuje

Jeżeli bolącemu gardłu nie towarzyszą inne objawy, a ból utrzymuje się kilka dni lub często nawraca, jego źródłem może być alergia. Dotyczy to alergenów wziewnych, jak i pokarmowych. Do alergenów wziewnych zaliczamy sierść zwierząt, pyłki drzew, chwastów i traw, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego. Natomiast czynnikami uczulającymi pokarmowymi mogą być orzechy, miód, jaja, seler… Tak naprawdę tu wymieniać można bardzo długo. Warto zrobić przynajmniej profilaktyczne testy alergiczne. Gdy przyczyną bolącego gardła jest alergia, często towarzyszy temu drapanie i świąd w gardle, uczucie zalegania pokarmu i suchość. W sezonie grzewczym ból gardła może być także spowodowany wdychaniem dymu i zanieczyszczeniem powietrza. Podrażniają one śluzówki i je wysuszają. Tak naprawdę każdy z nas w okresie jesienno-zimowym powinien zadbać o nawilżanie gardła. Jednak przede wszystkim skupmy się na dzieciach.

Jak nawilżyć gardziołko malucha?

W aptekach dostępnych jest wiele skutecznych i przyjemnych w aplikowaniu preparatów łagodzących podrażnienia i ból gardła. Jednym z nich jest chociażby Fitobimbi. Ale w tym akapicie skupimy się na domowych sposobach walczenia z podrażnionym gardełkiem malucha. Po pierwsze, zadbaj o odpowiednią wilgotność, a także jakość powietrza w pokoju dziecka. Kaloryfery, podłogowe ogrzewanie – w sezonie grzewczym powietrze jest bardzo suche. A nawilżone powietrze pozwala zredukować ryzyko podrażnienia gardła. Zaopatrz się także w oczyszczacz powietrza lub kwiaty, takie jak Sansewieria. Po drugie, działaj od środka. Nawilżaj błonę śluzową malucha za pomocą letnich napojów z dodatkiem cytryny, miodu albo soku z malin. To też świetny sposób na wzmocnienie odporności. Jeśli twoja pociecha nie jest już malutka możesz przygotowywać płukanki z naparów ziół. Najlepiej sprawdzi się rumianek, szałwia, tymianek i czarny bez. Oczywiście to są metody, które najlepiej zacząć stosować profilaktycznie, zanim zacznie się coś dziać. Przy delikatnym bólu gardła i podrażnieniu mogą okazać się skutecznie. Jednak pamiętajmy, że żadnych objawów nie można bagatelizować. Ból gardła, który utrzymuje się przez dłuższy czas powinien być skonsultowany z lekarzem.

Gotowe suplementy dla leniuszków

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, w aptekach dostępnych jest wiele preparatów pomocnych w walce z bolącym gardłem czy wyschniętymi, podrażnionymi śluzówkami. Wspomniany wyżej Fitobimbi to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają czasu na zabawę z domowymi sposobami. Produkt Fitomibmi działa ochronnie na błony śluzowe gardła w stanach podrażnienia wywołanych przeziębieniem, alergią oraz zanieczyszczeniami takimi jak: smog, dym oraz kurz. Łagodzi symptomy takie jak: suchość, pieczenie, ból i trudności w połykaniu. W jego składzie znajdziesz między innymi olejek eteryczny z szałwii, czy tymianku. Postaw na siłę natury i zadbaj o zdrowe gardełko swojego dziecka!