Coraz częściej w kontekście zdrowego żywienia słyszymy o dietach antyoksydacyjnych. Wpływają one na tylko na wygląd, sylwetkę, ale również ogólne zdrowie organizmu. Na czym polega dieta antyoksydacyjna? Dlaczego tak korzystnie wypada na tle innych diet?
Do czego służy antyoksydacja?
Antyoksydacja ma na celu oczyszczenie naszego organizmu z wolnych rodników. Oczywiście nie wyeliminujemy ich całkowicie, jednak ważne jest, by zachować równowagę między nimi a antyoksydantami. Antyoksydanty to z kolei szereg witamin i minerałów. Kiedy dokładnie je poznamy, nie jest trudno przeprowadzić antyoksydację. W pierwszej kolejności powiedzmy jednak o wolnych rodnikach.
Wolne rodniki - Skąd się biorą? Dlaczego szkodzą?
Wolne rodniki powstają przede wszystkim wewnątrz organizmu i są to niesparowane atomy. Zdarza się, że od atomów zostaje oderwany elektron. Wtedy atom atakuje inny atom i odbiera mu elektron. Wtedy tamten poszukuje elektrtona i tak w kółko. Niestety, wolny rodnik szuka dowolnego atomu, np. atomu białka. Takie wzajemne wymiany elektronów w komórkach prowadzą do niszczenia ich struktur, a to przyspiesza ich śmierć i niszczy zdrowie. Wolne rodniki są również dostarczane ze środowiska zewnętrznego. Chodzi o zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie słoneczne, dym tytoniowy czy alkohol.
Antyoksydanty – Jak działają?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, podstawą antyoksydacji są antyoksydanty. Jak one działają? Mają one naturalną zdolność do neutralizowania szkodliwego działania wszystkich metabolicznych procesów, jakie zachodzą w organizmie, a także osłabiają negatywny wpływ przemian, jakie zachodzą w wyniku działania wolnych rodników. Tym samym chronią przed chorobami będącymi wynikiem działania niestabilnych atomów. Antyoksydacja jest bardzo polecana przez lekarzy, jako profilaktyka przed nowotworami, zawałami serca, udarami mózgu, chorobą Alzheimera i wieloma innymi. Antyoksydanty to różne minerały, witaminy i enzymy. Zaliczamy do nich między innymi: witaminy A, E i A, a także karotenoidy i flawonoidy, które wspierają działanie witamin.
Co jeść, by dostarczać dość antyoksydantów?
Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to, jak wspomnieliśmy wyżej, głównie witaminy. Można je dostarczać do organizmu poprzez spożywanie nabiału, jajek, podrobów, dużej ilości cytrusów, papryki, szpinaku, ryb, produktów pełnoziarnistych i olejów roślinnych. Jednak nie zawsze to wystarcza, szczególnie, w okresie jesienno-zimowym, gdy możemy liczyć głównie na sprowadzane owoce i warzywa. Warto wtedy sięgnąć po suplementy diety, takie jak Selenium. Wraz ze zdrową dietą dostarczy on odpowiednią ilość potrzebnych antyoksydantów. A w czym znajdują się karotenoidy i flawonoidy? Znajdziemy je w zielonych, żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Najlepsze źródła tych związków to aronia, kakao, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, żurawina, warzywa strączkowe czy orzechy.
Antyoksydacja, jako dieta na co dzień
Dieta antyoksydacyjna najlepiej sprawdzi się, jako styl życia. Nie chodzi o tygodniową zmianę. Wolne rodniki tworzą się cały czas, dlatego każdego dnia warto dbać o odpowiednią ilość antyoksydantów. Zanim jednak zmienisz nawyki żywieniowe i wprowadzisz do diety więcej warzyw i owoców, zastanów się, jak ograniczyć ilość wytwarzanych wolnych rodników. Jeśli palisz papierosy, może mógłbyś z nich zrezygnować? Podobnie z nadużywanie alkoholu. Wpłynie to korzystnie na cały organizm, zdrowie fizyczne i psychiczne.
Dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie, a warzyw nie lubią
Nic nie zastąpi zdrowej diety. Jednak dla osób, które prowadzą bardzo szybki tryb życia, oprócz radzenia, by zwolniły i skupiły się na zbilansowanej diecie, proponujemy suplementowanie produktów zawierających wymienione wcześniej antyoksydanty. Do takich suplementów należy między innymi Selenium. Zawiera on witaminy: A, E, C oraz z grupy B. Oprócz tego w składzie ma dużą ilość cynku i selenu, które bardzo korzystnie wpływają na nasz układ immunologiczny.