Suplementacja wegan i wegetarianów – czy jest konieczna?

Suplementacja wegan i wegetarianów – czy jest konieczna?

Wegetarianizm i weganizm to obecnie dwa bardzo popularne style życia, za którymi idą też stosunkowo restrykcyjne diety. Diety wegetariańska i wegańska zyskują coraz szersze grono cieszących się doskonałym zdrowiem sympatyków. Niestety, zbyt drastyczna i nagła zmiana nawyków żywieniowych może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Poza odpowiednio zbilansowaną dietą, należy zastanowić się, jakie składniki są zdecydowanie mniej przyswajane w diecie wegetariańskiej i wegańskiej oraz w jaki sposób można je uzupełnić.

Diety wegetariańska i wegańska – na czym polegają?

Niewątpliwie rodzaj praktykowanej diety ma znaczny wpływ na zdrowie człowieka. Diety wegetariańska i wegańska uznawane są za zdrowe, jednak wymagające pewnych uzupełnień. Dlaczego? Otóż diety te całkowicie wykluczają ze sposobu żywienia mięso, a w przypadku weganizmu – jakiekolwiek produkty odzwierzęce. Odpowiednio zbilansowana dieta prowadzona w tym stylu zdecydowanie jest zdrowa, jednak bardzo ciężko zbilansować składniki tak, by rzeczywiście pokrywały całe zapotrzebowanie.

Dieta wegańska – czy konieczna jest suplementacja?

Oba rodzaje diety – zarówno wegańska, jak i wegetariańska zostały pozytywnie ocenione przez American Dietetic Association – czołową organizację dietetyków na świecie. Wszyscy jednogłośnie podkreślają, że prozdrowotny charakter ma jedynie odpowiednio zbilansowana dieta, o co w codziennym życiu niezwykle trudno. W zależności od odmiany diety, bardzo często występują niedobory pokarmowe substancji, takich jak niektóre witaminy i składniki mineralne. Przede wszystkim zanim dokona się całkowitej zmiany stylu odżywiania, warto wykonać odpowiednie badania w celu określenia poziomu poszczególnych parametrów. Badania warto wykonywać regularnie, by kontrolować, jak zmiana diety wpływa na dany organizm. Dodatkowo niemal pewnym jest, że warto wdrożyć poszczególne, podstawowe suplementy – szczególnie te pochodzenia naturalnego. Co warto suplementować? Szczególnie cynk, jod, witaminy D i B12, a przede wszystkim żelazo!

Weganizm i wegetarianizm a żelazo

Czy będąc na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej jest się skazanym na niedobór żelaza, a co za nim idzie, na anemię? Tego typu mit niestety wciąż krąży wśród społeczeństwa. Dlaczego mit? Otóż idealnie zbilansowana dieta, bogata w rośliny strączkowe, pestki, produkty pełnoziarniste i niektóre owoce suszone jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom żelaza w przypadku zdrowego organizmu. Jeśli jednak poziom wyjściowy żelaza nie należy do idealnych, w łatwy sposób można go uzupełnić, stosując odpowiednią suplementację. Co ważne, istnieją naturalne preparaty, których stosowanie nie wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, kojarzonymi z suplementowaniem żelaza.

Bezpieczna suplementacja żelaza – w jaki sposób?

Warto wiedzieć, że istnieją suplementy żelaza, które nie dość, że przynoszą dobre efekty, to nie obciążają przewodu pokarmowego i nie dają skutków ubocznych. Jednym z takich suplementów jest Floradix Żelazo. Dlaczego jest to suplement, na który warto zwrócić uwagę? W jego składzie znajdują się - poza żelazem - wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu – mają one za zadanie poprawić pracę układu trawiennego, co jest istotne w procesie przyswajania żelaza z pożywienia. Żelazo zawarte w preparacie jest dobrze przyswajalne i jest niezbędne w procesie regeneracji czerwonych krwinek, poprawia funkcjonowanie serca, wątroby, układu pokarmowego i mięśni. Zażywanie preparatu typu Floradix Żelazo nie tylko pomaga uzyskać i utrzymać odpowiednie wyniki żelaza, jest też przyjemne i łagodne dla organizmu. Co istotne, jego siła płynie z natury – jest bezpieczny dla organizmu, co szczególnie istotne w przypadku wegan i wegetarian – jest to spójne z ich życiową filozofią.

Suplementy żelaza tylko dla wegan?

Nie tylko weganie i wegetarianie powinni suplementować żelazo! Preparaty typu Floradix Żelazo wskazane są wszystkim, którzy borykają się ze stanami anemicznymi i niedoborami żelaza. Suplementy wskazane są także dzieciom w okresie wzrostu oraz przede wszystkim kobietom w ciąży i w okresie laktacji, których organizm narażony jest na liczne niedobory.