Kto jest najbardziej zagrożony, jeśli chodzi o niedobór żelaza?

Kto jest najbardziej zagrożony, jeśli chodzi o niedobór żelaza?

Chociaż anemia może mieć kilka przyczyn, my skupimy się na głównej – niedoborze żelaza. Po czym rozpoznać zbyt niską ilość żelaza w organizmie? Kto jest szczególnie narażony na jego niedobór? Czy anemia może być niebezpieczna? Zapraszamy do lektury! W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące żelaza i tego, jak ważne miejsce ma on w naszym organizmie.

Czego nie można bagatelizować?

Ponieważ żyjemy w bardzo stresujących i wyczerpujących z sił fizycznych i psychicznych czasach, wiele osób bagatelizuje nawracające bóle głowy, problemy z koncentracją czy ciągłe zmęczenie. Okazuje się jednak, że mogą to być objawy niedoboru żelaza. Na co jeszcze zwracać uwagę? Pacjenci, u których zdiagnozowano zbyt niski poziom tego pierwiastka skarżą się między innymi na:

  • apatię,
  • skłonność do powstawania siniaków,
  • suchą, chropowatą skórę,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • omdlenia i szum w uszach,
  • drażliwość,
  • wyczerpanie fizyczne,
  • pogorszenie kondycji – zadyszka po aktywności fizycznej,
  • płytki oddech i bóle w okolicy serca.

Osoby z niedoborem żelaza częściej łapią infekcje. Zdarzają się im również krwotoki z nosa, jednak to rzadszy objaw.

Kto jest szczególnie narażony na niedobór żelaza?

Grupą osób szczególnie narażonych na niedobór żelaza, który prowadzić może do anemii, są kobiety w ciąży. Według badań, zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży wzrasta o 1 mg w pierwszym trymestrze ciąży i o 7,5 mg dziennie w trzecim. Niestety, jego niedobór w trakcie ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Kto jeszcze narażony jest na anemię wynikającą ze zbyt niskiego poziomu żelaza? Maluchy urodzone przedwcześnie i te, które od początku karmione są sztucznym pokarmem. Do grupy osób, u których żelazo powinno być regularnie kontrolowane należą nastolatki. W okresie dorastania zapotrzebowanie na wiele pierwiastków wzrasta. Jeżeli jesteś kobietą, a twoja miesiączka jest bardzo obfita, prawdopodobnie ty również masz problemy z odpowiednim poziomem żelaza. Ponadto, weganie i wegetarianie mają dietę szczególnie ubogą w żelazo Właśnie – co powinniśmy jeść, by uzupełniać żelazo?

Czerwone mięso, szpinak…

Produktami bogatymi w ten pierwiastek są między innymi: podroby, czerwone mięso – szczególnie wołowina, ryby, jaja, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa, szpinak, suszone owoce. Niestety nasz organizm słabo przyswaja żelazo hemowe, więc wymienione przed chwilą produkty warto łączyć z tymi, które zawierają wysokie dawki witaminy C papryka, kiszonki, jarmuż… Jednak często, mimo starań, sama dieta nie wystarcza. Dlatego warto wzbogacić nasze życie o suplementy diety takie jak Floradix Żelazo. To produkt polecany przez lekarzy, zawierający naturalne składniki.

Do czego prowadzi anemia?

Anemia może przyjąć postać łagodną, umiarkowaną i ciężką – aż po zagrażającą życiu. O większości skutków już powiedzieliśmy. Zaliczają się do nich bóle głowy, zmęczenie itd. Niestety nieleczona niedokrwistość może doprowadzić między innymi do niewydolności serca. Warto pamiętać, że anemia może być objawem poważnych chorób, takich jak nowotwory. Jeżeli podejrzewasz u siebie anemię, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie, pomyśl o suplementowaniu żelaza. Nie zaszkodzi, a na pewno się przyda.

Zaufaj sprawdzonym suplementom

Nie trzeba dopuszczać do niedokrwistości! Lepiej działaś profilaktycznie, zanim nasz organizm zacznie się zmagać z niedoborami żelaza. Oprócz diety bogatej w ten pierwiastek Zapoznaj się z napojami i pokarmami, które przyczyniają się do wypłukiwania żelaza z naszego organizmu. Co również bardzo ważne i skuteczne – postaw na suplement diety, jakim jest Floradix Żelazo. Produkt ten zawiera między innymi witaminę C i witaminy z grupy b, niezbędne do wchłaniania żelaza. Jest bezpieczny dla kobiet, mężczyzn i dzieci.