Czy warto konsultować wybór odpowiednich witamin z lekarzem?

Czy warto konsultować wybór odpowiednich witamin z lekarzem?

Nikt nie chciałby sobie zaszkodzić czymś, co powinno pomagać. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po suplementy diety. Głównie chodzi o różnego rodzaju witaminy. Czy należy to konsultować z lekarzem? Odpowiedź może zaskoczyć! W tym artykule odpowiemy na tytułowe pytanie. Powiemy również o najchętniej wybieranych suplementach diety. Zapraszamy do lektury.

Kto powinien skonsultować wybór suplementów z lekarzem?

Każdego roku mamy coraz więcej do wyboru w kwestii suplementów diety. Ich celem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jednak to nie jedyne działanie. Suplementy diety często stymulują wzrost paznokci i włosów oraz zawierają probiotyki, które skutecznie wpływają na procesy trawienne w organizmie. Nie są to środki farmaceutyczne, jednak niektórzy powinni skonsultować ich wybór z lekarzem. Kto taki? Przede wszystkim kobiety w ciąży. Dotyczy to nawet suplementów, takich jak Floradix Żelazo, które są szczególnie polecane tej grupie osób. Ale nie tylko kobiety w ciąży powinny udać się do lekarza zanim zaczną spożywać suplementy. Obejmuje to również osoby chorujące przewlekle, które na co dzień przyjmują różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Niektóre suplementy mogłyby spowalniać działanie leków lub wchodzić z nimi w niepożądane reakcje. Stosowanie tych preparatów muszą również skonsultować osoby planując zabieg chirurgiczny. Czy to oznacza, że niewymienione tu grupy osób mogą suplementować witaminy i inne elementy jak cukierki?

Zważaj na zalecenia producenta

Choć wydawać by się mogło, że witaminki w żaden sposób nie mogą zaszkodzić, to niestosowanie się do zaleceń producenta danego preparatu może przynieść odwrotne do zamierzonych skutki. Nie próbuj na własną rękę zmniejszać lub zwiększać ich dawek. Nie łącz ich ze środkami farmaceutycznymi. Okazuje się, że przedawkowanie niektórych witamin (choć zdarza się to rzadko) może mieć bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Na przykład zbyt duża dawka witaminy C objawić się może bólem brzucha, biegunką, wymiotami, wzdęciami czy nudnością. Przedawkowanie witaminy E grozi bólami głowy, zmęczeniem, zaburzeniami pracy jelit, osłabieniem mięśni a nawet pogorszeniem wzroku. Suplementować można również magnez, wapń, żelazo. Czy ich przedawkowanie jest niebezpieczne? Zbyt duża ilość magnezu we krwi, inaczej mówiąc hipermagnezemia może się objawić mrowieniem i zaczerwienieniem twarzy, zaparciami, nudnościami, zatrzymaniem moczu. Kiedy dostarczymy do organizmy zbyt dużo wapnia możemy czuć się bardzo zmęczeni i senni. Możliwy jest również brak apetytu. A co powiedzieć o żelazie? Tu objawów przedawkowanie jest sporo. Między innymi:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy z zasypianiem,
  • nawracająca gorączka,
  • wypadanie włosów,
  • sucha skóra,
  • rozdwajanie się paznokci.

Suplementy diety to nie lekarstwa!

Co bardzo ważne, nie traktuj suplementów diety jak leków. Kiedy uważasz, że brakuje Ci jakichś mikro i makro elementów, mimo, że profilaktycznie je suplementujesz, udaj się na badania. Utrzymujący się niedobór pewnych elementów składników może wskazywać na różne choroby czy stany zapalne. Stosowanie suplementów diety jest jak najbardziej wskazane. Dotyczy to szczególnie sezonu jesienno-zimowego, gdy dostarczamy mniej witamin i innych elementów wraz z jedzeniem.

Co najlepiej suplementować?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, po suplementy diety najlepiej sięgać jesienią i zimą. Polacy najchętniej wybierają witaminę D, ponieważ nie jesteśmy w stanie jej w tej części roku wyprodukować tyle, ile nam potrzeba. Oprócz witaminy D warto sięgać po magnez i żelazo. Jeśli chodzi o żelazo, świetnie sprawdzi się preparat Floradix Żelazo. Floradix żelazo opiera swój skład na naturalnych produktach. Zawiera wyciągi z różnych ziół, których właściwości wpływają pozytywnie na działanie wielu sfer naszego organizmu.