Czego unikać, aby nie wypłukiwać żelaza z organizmu?

Czego unikać, aby nie wypłukiwać żelaza z organizmu?

Niedobory żelaza to problem, który obecnie jest coraz częściej diagnozowany wśród osób, które zmagają się z osłabieniem, anemią czy innymi chorobami. Bardzo często mimo dbania o dietę bogatą w żelazo, jego poziom w organizmie nie ulega poprawie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż żelazo bardzo łatwo ulega tak zwanemu wypłukaniu – wchodzi w relacje z wprowadzonymi do organizmu substancjami, które powodują jego wydalenie.

Niedobory żelaza – jak je rozpoznać?

Pacjenci, u których zdiagnozowano niedobory żelaza, najczęściej skarżą się na apatię, zmęczenie, zasinienia skóry, blade błony śluzowe, sucha i szorstka skóra w niektórych obszarach, nadmierne wypadanie włosów, drażliwość i brak sił fizycznych. Coraz częściej pojawiają się u nich infekcje, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, częste kołatanie serca i zadyszki. Czasami odnotowuje się również krwawienie z nosa. Jeśli objawy te – połączone lub wybrane – nie mają innego podłoża, zdiagnozowanego przez lekarza, najczęściej badania poziomu żelaza wykazują jego znaczne niedobory. Sytuacja jest o tyle poważna, że prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

Co robić, gdy brakuje żelaza?

Podstawowym krokiem w przypadku stwierdzenia niedoborów żelaza jest jego odpowiednie uzupełnianie – poprzez konkretną dietę i suplementację. Aby w naturalny sposób wspomagać funkcjonowanie organizmu warto wiedzieć, które produkty zawierają duże ilości żelaza hemowego i w miarę możliwości komponować je w swoim jadłospisie. Są to głównie produkty odzwierzęce, takie jak podroby, mięso – szczególnie wołowina, produkty mięsne z krwią (np. kaszanka) i ryby. Bogate w żelazo niehemowe są jaja, kasze, ryż i makarony pochodzące z pełnych ziaren zbóż (produkty razowe lub pełnoziarniste), nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa, orzechy i pestki, ciecierzyca, kakao, szpinak, brukselka, suszone owoce. Należy jednak pamiętać o niskim poziomie przyswajalności żelaza niehemowego i łączyć powyższe produkty z tymi, które zawierają wysokie dawki witaminy C. Są to na przykład wszelkie kiszonki, papryka, soki z cytrusów, jarmuż, nać pietruszki, kiwi i owoce jagodowe. Niestety, bardzo często odpowiednia dieta nie wystarcza, ponieważ żelazo ulega tak zwanemu wypłukiwaniu.

Co wypłukuje żelazo z organizmu człowieka?

Warto wiedzieć, że istnieje wiele produktów, które w połączeniu z tymi bogatymi w żelazo powodują blokadę jego wchłaniania, a w diecie ubogiej w żelazo powodują znaczne jego zmniejszenie w organizmie. Najczęściej wskazywanymi produktami tego typu są kawa i herbata, które zawierają szczawiany i taniny. Poranna kawa czy pobudzająca herbata mogą więc okazać się krzywdzące bardziej niż można się tego spodziewać. Znaczne wypłukiwanie żelaza powoduje również alkohol, etanol jest źródłem powstawania wielu niedoborów poprzez zaburzenie funkcjonowania wątroby – ma również realny wpływ na poziom żelaza. Produkty typu cola i inne napoje gazowane bogate w fosfor są istotną przyczyną utraty żelaza. Co ważne, należy też ograniczać uznawane za zdrowe płatki owsiane i otręby pełnoziarniste – zawierają fityniany, mające negatywny wpływ na poziom żelaza. Warto też wiedzieć, że nie tylko dieta kształtuje poziom żelaza w organizmie – decydujący wpływ na jego wypłukiwanie ma duża utrata krwi – zarówno wynikająca z ran i chorób, jak również z obfitego krwawienia menstruacyjnego – dlatego też często właśnie kobiety są narażone na zbyt niski poziom żelaza we krwi.

Co robić, gdy starania nie wystarczają?

Odpowiednio zbilansowana dieta i dbanie o zdrowie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty w kwestii uzupełnienia niedoborów żelaza we krwi. Wynika to głównie z trudności opisanych powyżej i stosunkowo słabego przyswajania żelaza z produktów spożywczych. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po suplementy. Pamiętać jednak należy, by wybierać te pochodzenia naturalnego o bogatej formule – bardzo często kuracja niewłaściwym suplementem nie przynosi korzyści, a skutki uboczne. Wśród polecanych przez pacjentów suplementów widnieje Floradix Żelazo i Witaminy – warto zwrócić na niego uwagę ze względu na naturalną formułę i pozytywnie oceniane efekty działania. Co ważne, preparat dostosowany jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci w różnym wieku. Formuła suplementu zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, ryboflawiny i naturalne wyciągi z ziół i owoców dzikiej róży. Kompozycja składników ma na celu znaczne zwiększenie wchłaniania żelaza, zawartego w tym toniku oraz wzmocnienie organizmu pacjenta. Dodatkowo Floradix Żelazo i witaminy minimalizuje skutki uboczne, wynikające z suplementacji żelaza.

Floradix Żelazo – skuteczne rozwiązanie dla równowagi w organizmie

Borykając się z problemem niedoboru żelaza warto sprawdzić, jak poradzi sobie całkowicie bezpieczny preparat, taki jak Floradix Żelazo. Bogactwo naturalnych składników aktywnych z pewnością wspomoże organizm, bezpiecznie odbudowując poziom żelaza.